UV čočky mobil mobil Crazy čočky mobil RB úzký mobil

Vetchozrakosť (Presbyopia) Späť

Vetchozrakosť (Presbyopia) je očná vada, pri ktorej dochádza k poruche akomodácie - schopnosti zaostrovanie oka. Má nelichotivý názov vetchozrakosť.

V priebehu starnutia oka sa časom znižuje elasticita a plasticita očnej šošovky. Okolo 45. roku života sa akomodačná schopnosť oka znižuje na hranicu, kedy začíname pociťovať únavu a bolesť očí pri náročných činnostiach na blízko, napr. Pri čítaní.

Najskôr sa presbyopia začína prejavovať u ľudí s ďalekozrakosťou, ktorí už problém s videním na blízko majú. Oveľa dlhšie sa objavuje u krátkozrakých, ale u pacientov s krátkozrakosťou s -4,00 dioptriami a viac sa presbyopie neobjaví nikdy.

Klasický presbyopov je 45 - 50 ročný muž, ktorý prižmuruje oči na noviny, ktoré si držia 40 cm od očí, aby vôbec prečítal písmenká.

Príznaky presbyopie:
   
predlžujúce sa čítacia vzdialenosť
    
zlé videnie do blízka za šera
    
nemožnosť zaostrenie na blízko

Presbyopie sa koriguje tzv. Multifokálnymi alebo bifokálnymi kontaktnými šošovkami, ktoré pacientovi zabezpečujú správne videnie na všetky vzdialenosti - rieši sa to korektívnymi zónami na šošovke na diaľku a na blízko, ktorých dioptrický rozdiel sa nazýva adícia. Tá je v začiatkoch cca +1,00 dioptrie.
© 2024 Kup-Šošovky.sk
Vytvoril Marek Kebza