UV čočky mobil mobil Crazy čočky mobil RB úzký mobil

Akantameba Späť

Akantameba, presnejšie akantamebatická infekcie je druh meňavky ktorá dokáže napadnúť oko a pri zanedbaní včasné návštevy lekára môže viesť až k úplnemu zničení oka. Toto ochorenie sa dá v našich zemepisných šírkách dostať len ojedinele, ale dá. Vetší problém je v oblastiach tropických a subtropických. Problémom vetšinou je, že améby dokážu veľmi dobre vzdorovať i antibiotikám, takže liečba býva veľmi obtiažna a zdĺhavá a ich výsledok je koľkokrát neistý. Čím skôr vyhľadáte lekársku pomoc, tým je vetšia pravdepodobnosť, že vyliečenie dotiahnete do úspešného konca.

Akantamébu môžete dostať do vašeho oka najjednoduchšie pri kúpaní, alebo umytí tváre, kedy sa vám vašou nepozornosťou do očí dostáva voda a vy v očiach máte kontaktné šošovky. Akantaméba sa "uhniezdi" medzi kontaktnou šošovkou a okom a oko napadne. Nie je to okamžite, takže pokiaľ dodržujete pri kúpaní určité pravidlá, nemala by vám táto infekcia hroziť.

Napadnuté oko spočiatku svrbí a začne sa na ňom robiť taký akoby kruhovitý fliačik. S každým dňom sa svrbenie stupňuje a fliačik zvetšuje až precháza v bolesť a na oku je infekcia uplne patrná neprirodzeným vzhľadom, kedy máte oko doslova "vyžrané" a prichádzate pozvolna o zrak. Pokiaľ teda viete, že ste sa kúpali v kontaktných šošovkách, že ste dobre mienené rady zanedbali a podobné príznaky na sebe pozorujete, okamžite vyhľadajte pomoc očného lékára, alebo priamo špecializované nemocničné ošetrenie, ktoré vám očný doktor  i tak  doporučí.

Ovšem pozor! Vzhľadom k tomu, že kontaktné šošovky vás môžu svrbieť i díky tomu, že je používate ku konci doby určenej k noseniu, alebo máte oči len unavené, prípadne ste sa zdržovali v prostredí, ktoré vaše oči len podráždilo, nemusíte doktora s podozrením na akantamebu po každom kúpaní vyhľadávať. Zas tak časté chorenie to nie je. Môžete sa na ňu spýtať tiež u svojho očného špecialistu, ktorý vám vysvetlí podrobnosti.

Nechceli sme Vás týmto vyplašiť, ale radi by sme aby ste si všetci uvedomovali, že kontaktné šošovky sú síce ľahkou a cenovo dostupnou voľbou pohodlné korekcie Vašeho zraku, ale riadia sa celkem prísnymi pravidlami, ktoré sú nezbytne nutné dodržovať, aby ste boli všetci maximálne spokojní s Vašimi kontaktnými šošovkami.

© 2024 Kup-Šošovky.sk
Vytvoril Marek Kebza